Hova fog kerülni a szőnyeg?
Nem ugyanaz a szőnyeg való a hálószobába, mint egy forgalmas előszobába. Szőnyegvásárlás előtt az első dolog, amivel számolnunk kell, hogy a lakás mely helységét szeretnénk szőnyeggel kiegészíteni.
Ha ez megvan, még mielőtt továbblépnénk, érdemes azzal is kalkulálni, hogy ez a tér, mennyire forgalmas. Itt tölti a család a legtöbb időt? Vagy inkább csak alkalmi használatnak lesz kitéve a szőnyeg?
Egy hálószobába nyugodtan letehetünk egy hosszú szálú, világos shaggy szőnyeget is, hiszen ide csak aludni járunk, ám gyerekszobába ajánlatos inkább olyat választani, ami az egész napos kúszás-mászást, és a szőnyegen való játékot is kibírja.
Gyerekszőnyegeink például kifejezetten strapabíróak, könnyen tisztíthatóak és olyan puha szálúak, hogy az nem sérti fel a kicsi bőrét akkor sem, ha az ideje nagy részét a földön ülve tölti. Az meg, hogy többféle színben és mókás állatmintával kaphatóak, csak a ráadás.
Mekkora legyen a szőnyeg?
Másik fontos tényező, hogy anélkül, hogy tudnánk pontosan vagy legalábbis hozzávetőleg, mekkora területet szeretnénk befedni a szőnyeggel, kár is belevágni a vásárlásba. Itt komolyabb méretekről beszélünk, hosszúságról, szélességről, sőt még a szőnyeg vastagságát is ide sorolnánk.
Egy nappaliba főleg középszőnyeget tudunk elképzelni, egy közlekedőbe, folyosón pedig futószőnyeget, ami pont annyira hosszú, hogy marad pár centi közte és a fal/ajtó között. A szőnyeg mérete mindig attól függjön, hogy mekkora a tér.
Jó tudni, hogy a szőnyeg elhelyezése a szoba méretét optikailag kicsinyítheti vagy nagyobbíthatja.
Nappali esetében például a szőnyeg mérete legyen legalább akkora méretű, hogy az ülőbútorok, kanapék mellső lábai rajta legyenek.
Milyen legyen a szőnyeg alakja?
Azok az idők már régen letűntek, mikor egy szőnyeg csakis kizárólag szögletes lehetett. Ma már kereket, oválist, kocka és a téglalap alakút is vásárolhatunk, amik nagyobb szabadságot adnak abból a szempontból is, hogy a tér alakjához is igazodjon választásunk.
Négyzet alakú szőnyeg négyzet alakú helyiségben mutat igazán jól, de ide akár egy kör alakú szőnyeget is választhatunk. Ha a szoba hosszúkás, lehetőleg egy téglalap alakú szőnyeg mellett döntsünk.
Milyen legyen a szőnyeg anyaga?
A nyersanyag-összetétel egy szőnyeg szempontjából esztétikai és használati szempontból is jelentős. A polipropilén és poliamid szőnyegek könnyebben tisztíthatóak, a gyapjú szőnyeg komfortosabb, viszont nehezebb tisztán tartani.
A pamut rongyszőnyegek általában mosógépben is moshatóak, egy fürdőszoba szőnyeg pedig akkor igazán jó, ha annak anyaga olyan, ami padlófűtés és megfelelő szellőzés nélkül is könnyen szárad, hiszen itt sok nedvességnek van kitéve.
Milyen legyen a szőnyeg színe, mintázata?
Legyen kellő harmóniában a szobában használt más textilekkel, például az ágytakaróval, asztalterítővel, függönnyel, díszpárnákkal.
Döntsünk arról is, hogy semleges, a környezetbe beolvadó háttérnek szánjuk-e avagy domináns kiegészítőnek. Utóbbi esetében a bútoroknak, kiegészítőknek és a többi textilnek kell visszafogottabbaknak lenniük, hogy ne legyen túl kaotikus a tér.
Az általános szabály itt is érvényes, mégpedig, hogy a világosabb árnyalatok optikailag képesek nagyobbítani a teret.
Mennyit tud áldozni rá?
Kényes, ámde megkerülhetetlen kérdés, hiszen nincs két egyforma pénztárca, így szőnyeg vásárlás előtt azt is vegyük figyelembe, hogy mennyit tudunk költeni rá.
Az ár függhet a mérettől, a minőségtől, az anyag milyenségétől, sőt, a stílustól is.
Ha ideiglenes megoldást keresünk, mondjuk egy albérletbe, akkor nyilván kevesebb pénzt szánunk erre, viszont, ha újonnan épített vagy felújított házunkat most rendezgetjük, érdemes akár sok évre előre is gondolkoznunk, így egy szőnyeg hosszútávú befektetés is lehet, amire érdes többet áldozni.
Válogasson kedvére minőségi szőnyegeink közül!